احادیث و سخنان

احادیث امام باقر در مورد خداوند

جابر گوید: از امام باقر علیهالسلام در مورد آیهی شریفهی «خداوند گواهی میدهد که معبودی جز ذات اقدس او نیست، و فرشتگان و صاحبان دانش نیز (بر این مطلب) گواهی میدهند، در حالی که (خداوند در تمام عالم) قیام به عدالت دارد؛ معبودی جز او نیست که هم توانا و هم حکیم است» پرسیدم.
حضرت امام باقر علیهالسلام فرمود: «خداوند گواهی میدهد که معبودی جز ذات اقدس او نیست»، زیرا خداوند متعال برای (یکتایی) خودش گواهی و شهادت میدهد، چنان که خودش میفرماید. و اما این که میفرماید: «و فرشتگان»، زیرا همانا فرشتگان را گرامی داشت به وسیلهی تسلیم شدن در پیشگاه پروردگارشان، و آنان تصدیق کردند و گواهی دادند، چنان که خودش گواهی داد.
و اما فرمایش خداوند که: «و صاحبان علم و دانش نیز (بر این مطلب) گواهی میدهند، در حالی که (خداوند در تمام عالم) قیام به عدالت دارد»، زیرا که صاحبان علم و دانش همان پیغمبران و اوصیاء هستند، و آنها قیام کنندگان به قسط هستند، و معنی قسط در ظاهر همان عدل و داد است، و عدل در باطن همان امیرمؤمنان علی علیهالسلام است.
عن جابر قال: سألت أبا جعفر علیهالسلام عن هذه الآیة: (شهد الله أنه لا اله الا هو و الملائکة و أولو العلم قائما بالقسط لا اله الا هو العزیز الحکیم). [1] .
قال أبوجعفر علیهالسلام: ((شهد الله أنه لا اله الا هو) فان الله تبارک و تعای یشهد بها لنفسه و هو کمال قال. فأما قوله: (و الملائکة) فانه أکرم الملائکة بالتسلیم لربهم، و صدقوا و شهدوا کما شهد لنفسه.
و أما قوله: (و أولوا العلم قائما بالقسط) فان اولی العلم الأنبیاء و الأوصیاء، و هم قیام بالقسط، و القسط هو العدل فی الظاهر، و العدل فی الباطن أمیرالمؤمنین علیهالسلام [2] .
——————————————————————————————————————————————
پی نوشت ها:
[1] آل عمران: 18.
[2] بحارالأنوار: ج 23 ص 204 ح 51، عن تفسیر العیاشی: ج 1 ص 165 – 166 ح 18.
منبع: پرسشهای مردم و پاسخهای امام باقر؛ احمد قاضی زاهدی؛ حاذق چاپ دوم 1386.
برگرفته از کتاب دانشنامه امام باقر علیه السلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *