احادیث و سخنان

سخنان امام باقر در عیادت بیمار

جابر بن عبدالله انصاری یار دیرین رسول خدا صلی الله علیه و آله، پیر نورانی و پاک دل، بیمار و بستری شد، امام باقر علیه السلام برای عیادت به خانهی او رفت، در بالینش نشست و با مهر و محبت خاصی فرمود: «ای جابر! حالت چطور است؟!»
جابر: در حالی هستم که پیری را نسبت به جوانی دوست دارم، مرگ را نسبت به زندگی دوست دارم، به بیماری نسبت به سلامتی علاقمندم. (منظور جابر این بود که در برابر هر گونه ناملایمات، مقاوم و صبور هستم).
امام باقر علیه السلام به او فرمود: «اما من آن چه را خدا بخواهد دوست دارم، اگر پیری را بخواهد همان را دوست دارم، اگر جوانی را بخواهد، به همان علاقمندم، بیماری یا سلامتی، زندگی یا مرگ، هر کدام را او بپسندد همان را می پسندم:
یکی درد و یکی درمان پسندد
یکی وصل و یکی هجران پسندد
[صفحه 121]
من از درمان و درد و وصل و هجران
پسندم آنچه را جانان پسندد
خاطر جابر با شنیدن این سخن، آرامش یافت و شاد و با نشاط شد، دست امام را بوسید و گفت: «رسول خدا صلی الله علیه و آله راست فرمود که به من گفت: فرزندم باقر العلم را می بینی سلام مرا به او برسان …» [131].
توضیح این که: سخن امام باقر علیه السلام اشاره به این است که مقام راضی بودن به خشنودی خدا از مقام صبر و استقامت، بالاتر است، و به طور کلی صبر و استقامت، مقدمهای است که می توان در پرتو آن، دارای مقام شامخ رضا به رضای الهی شد.
روایت شده: جمعی به محضر امام باقر علیه السلام آمدند و دیدند آن حضرت به خاطر بیمار بودن یکی از کودکان، بسیار ناراحت و غمگین است به طوری که آرامش ندارد، با خود گفتند: «اگر خدای نکرده این کودک فوت کند، امام باقر علیه السلام منقلب می شود و ممکن است به حال خطیری بیفتد.» آنها همچنان حیران بودند ناگاه دیدند امام باقر علیه السلام از خانه بیرون آمد، ولی بسیار شادمان و خوشحال به نظر می رسید، با این که صدای گریهای که از خانه برخاست نشان می داد که آن کودک بیمار از دنیا رفته است، آنها به آن بزرگوار عرض کردند: «ما نگران حال شما بودیم، با خود گفتیم اگر فرزندتان از دنیا برود بیتاب خواهید شد، ولی اکنون تو را شاد می بینیم.» امام باقر علیه السلام در پاسخ فرمود:
انا لنحب ان نعافی فیمن نحب، فاذا جاء امر الله سلمنا
[صفحه 122]
فیما یحب:
«ما دوست داریم که در مورد دوستانمان، در عافیت باشیم، ولی وقتی که قضای الهی فرا رسید، آنچه را خدا دوست دارد، همان را می پسندیم و تسلیم آن هستیم.» [132].
برگرفته از کتاب نگاهی به زندگی امام باقر علیه السلام نوشته آقای محمد محمدی اشتهاردی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *