احادیث و سخنان

فرهنگ آفرینان در کلام امام باقر

افراد فرهیخته هماره تاثیرگذار در فرهنگ و تمدن جامعه میباشند. عالمان و شاعران متعهد از پایه گذاران فرهنگی هر جامعهاند. دانشمندان متعهد با هنر خویش باورها را بارور و فرهنگها را شکوفا و پویا میسازند. جامعه را از اندیشه و بالندگی و پایندگی بهرهور میسازند. فرهنگ آفرینان، جامعه را از ایستایی و خمودی و کژراهگی رهایی میدهند.
شاعران متعهد در هر زمان وجود دارند، که با شعرهای پربار و غنی و گویا و رسا و دلنشین خود، فرهنگها را متحول میسازند. نمونه هایی از این فرزانگان را در زمان عترت میتوان مشاهده کرد. مانند حسان، فرزدق، دعبل، و در زمان باقر العلوم علیهالسلام مانند کمیت اسدی و حمیری که از موقعیت بسیار والایی بهرهمند میباشند. چه بسا چند بیت شعر آنان به لحاظ زیبایی و محتوای غنی و صحیح که دارد، زبان به زبان در میان مردم گردش مینماید و نقش آفرینی میکند.
اشعار حسان در شان غدیرخم، فرهنگ غدیر را شکوفا ساخته و زینت بخش صفحات کتابها شده است. قصیده بلند فرزدق، در شان اهل بیت (ع) و سیدالساجدین علیهالسلام در کتابهای محققین درج شده است، زبان به زبان در گردش میباشد. اینک امثال حمیریها و کمیت اسدیها که در مناقب عترت و نیز در رثای حسین علیهالسلام هزاران قصیدهی غنی و زیبا میسرودند، فرهنگ دین و فضائل عترت را شکوفا میساختند؛ نگرش ها را به سمت خورشید فروزان عترت، متوجه میساختند.
[صفحه 253]
برگرفته از کتاب امام باقر علیه السلام الگوی زندگی نوشته آقای حبیب الله احمدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *