احادیث و سخنان

متن روایت در مورد سوره الضحی

وفی الشواذ قراءه الحسن «أن جاءه» وقراءه ابی جعفر الباقر (ع) «تصدی» بضم التاء وفتح الصاد و «تلهی» بضم التاء ایضا … «2» [28]
نقد و بررسی
این روایت قرائتی غیر مشهور از دو کلمه «تصدی» و «تلهی» ارائه می‌دهد و بر اساس آن حرف تاء که در قرائت مشهور، مفتوح است مضموم می‌شود.
طبرسی در مجمع البیان آن را قول ابی جعفر الباقر (ع) دانسته؛ می‌نویسد: تصدی به صورت مضموم یعنی آنکه بخاطر شوق به اسلام تو را به سوی خود می‌خواند؛ ولی امر بزرگان عرب تو را از این مهم باز می‌دارد. «3»
علامه عسکری در توضیح آن می‌گوید: این روایت ابتدا در تفسیر مجمع البیان
کتب تخصصی، ج‌5، ص: 124
آمده و از آن جا به دیگر کتاب‌های تفسیری شیعه راه یافته است «1» و در هیچ کتابی سند یا مأخذی برای آن یافت نمی شود؛ لیکن روایت دیگری با همین مضمون وجود دارد که در سند آن نام «السیاری» غالی و مطرود به چشم می‌خورد.
اما در کتاب‌های تفسیری اهل سنت از جمله الکشاف و التفسیر الکبیر «2» این قرائت به ابو جعفر نسبت داده شده است. که هدف از او ابو جعفر یزید بن القعقاع مقری (ت: 127 ه-) است. منبع دیگری برای این روایت یافت نمی‌شود که بتوان بدان استناد کرد. پس به نظر می‌رسد طبرسی چنین پنداشته که مقصود از ابو جعفر، امام باقر (ع) است و قرائت را به وی نسبت داده است. «3» پس دیدگاه علامه عسکری صحیح و رسا می‌باشد به گونه ای که ما را از توضیح بی نیاز ساخته است.
«بِأَیْدِی سَفَرَهٍ‌کِرَامٍ بَرَرَهٍ» [16 و 15]
به دست فرشتگانی، ارجمند و نیکوکار
برگرفته از کتاب روایات تفسیری امام باقر و امام صادق علیهما السلام نوشته خانم لاله افتخاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *