اصحاب و شاگردان

شاگردان امام باقر علیه‌السلام – جابر بن یزید جعفی

شرح حال مختصری از برخی شاگردان امام علیه‌السلام
جابر بن یزید جعفی:
وی می‌گوید: امام باقر علیه‌السلام هفتاد هزار حدیث به من آموخت، که آن همه حدیث را به هیچ کس نیاموخت. به آن حضرت عرض کردم: (بار سنگین و عظیمی از اسرارتان را بر دوش من نهاده‌اید، به گونه‌ای که چه بسا سینه‌ام تاب تحمل آن را ندارد،‌و ظرفیتش لبریز شده و حالتی روانی به من دست می‌دهد.)
امام باقر علیه‌السلام فرمودند: (هرگاه چنین حالتی به تو دست داد، به صحرا برو و گودالی حفر کن، و سرت را در آن قرار بده و آن گاه بگو: (حدثنی محمد بن علی بکذا و کذا، امام باقر علیه‌السلام برایم این گونه و آن گونه، نقل حدیث کرد). (وبدین طریق عقده‌ی دلت را خالی کن).
جابر هرگاه می‌خواست حدیثی را از امام باقر علیه‌السلام نقل کند، با تجلیل و احترام خاص از آن حضرت یاد می‌کرد و می‌گفت: (حدثنی وصی الاوصیاء و وارث علم الانبیاء، محمد بن علی بن الحسین، وصی اوصیا و وارث علم پیامبران، محمد بن علی بن الحسین علیهم‌السلام برای من چنین حدیث فرمود).
امام صادق علیه‌السلام فرمودند: (خداوند جابر جعفی را رحمت کند، او با راستی و درستی، حدیث ما را نقل می‌کرد.)
خود جابر می‌گوید: (هیجده سال در خدمت سرور انسان‌ها، حضرت محمد بن علی، امام باقرعلیه‌ السلام بودم و از خرمن پر فیض او خوشه چینی می‌کردم. هنگام وداع (برای مراجعت به کوفه) تقاضا کردم باز مرا از فیوضاتش بهره‌مند سازد، فرمود: بعد از هیجده سال کسب علم و کمال بس نیست؟ عرض کردم: (آری شما دریایی هستید که آبش تمام نمی‌شود و به قعر آن نمی‌توان رسید.) فرمود: (سلام مرا به شیعیانم برسان،‌و به آن‌ها اعلام کن که بین ما و خداوند عزوجل خویشاوندی نیست، و به پیشگاه خداوند کسی نزدیک نگردد مگر در پرتو اطاعت، ای جابر! کسی که خدا را اطاعت کند و ما دوست بدارد، او دوست ما خواهد بود، و کسی که نافرمانی خدا کند، دوستی ما به حال او سودی نخواهد بخشید …)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *