از دیدگاه اهل بیت

مقام امام باقر نزد پیامبر

روزی جابر بن عبدالله انصاری (صحابی معروف پیامبر) به محضر امام سجاد علیه السلام آمد، جمعی از جمله حضرت باقر علیه السلام که در آن هنگام کودک بود، در محضر امام سجاد علیه السلام بودند، جابر در میان آن جمع با نگاه خاصی به حضرت باقر علیه السلام متوجه شد و عرض کرد: همانا پیامبر صلی الله علیه و آله به من خبر داد که من مردی از خاندان او را که نامش محمد پسر علی بن الحسین علیه السلام، و کنیهاش ابوجعفر است دیدار می کنم. آنگاه به من فرمود: «سلام مرا به او برسان». در این وقت جابر به آن حضرت ابلاغ سلام کرد و از آنجا رفت.
پس از این ماجرا، حضرت باقر علیه السلام همراه برادرانش نزد امام سجاد علیه السلام آمدند و نشستند تا وقت نماز مغرب فرا رسید، نماز مغرب
[صفحه 15]
را به جماعت خواندند، پس از نماز، امام سجاد علیه السلام (به طور محرمانه) به محمد باقر علیه السلام فرمود: «جابر چه گفت؟»
حضرت باقر علیه السلام پاسخ داد: «جابر گفت رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود؛ تو مردی از اهل بیت مرا که نامش محمد و کنیهاش ابوجعفر است، ملاقات می کنی، سلام مرا به او برسان.»
امام سجاد به پسرش محمد باقر علیه السلام رو کرد و چنین فرمود:
هنیئا لک یا بنی ما خصک الله به من رسوله من بین اهل بیتک …
«پسر جانم! این خبر جابر، بیانگر خصوصیت و امتیازی است که پیامبر صلی الله علیه و آله در میان خاندانش، تنها به تو عطا کرده است، این مقام بر تو گوارا باد، ولی مراقب باش و این ماجرا را به برادرانت نگو، تا مبادا دربارهی تو مکر کنند، چنان که برادران یوسف علیه السلام به یوسف مکر کردند.» [5].
مطابق بعضی از روایات، پیامبر صلی الله علیه و آله به جابر فرمود: «تو با مردی از خاندانم ملاقات می کنی که «محمد بن علی» نام دارد.
یهب الله له النور و الحکمه:
«خداوند نور و حکمت به او ببخشد.» [6].
برگرفته از کتاب نگاهی به زندگی امام باقر علیه السلام نوشته آقای محمد محمدی اشتهاردی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *