دیدگاه های دیگران

دیدگاه مردم مدینه به علم امام باقر

هنگامی که امام سجاد علیه السلام (در سال 95 ه.ق) به شهادت رسید، تبلیغات وارونه خلفای جور، و خفقان و اختناق آنها به حدی بود که حتی مردم مدینه، به امام باقر علیه السلام اعتماد علمی نداشتند، بر همین اساس است که امام صادق علیه السلام در فرازی از گفتارش می فرماید:
هنگامی که امام سجاد علیه السلام از دنیا رفت، امام باقر علیه السلام به احترام همنشینی جابر بن عبدالله انصاری با پیامبر صلی الله علیه و آله نزد جابر می رفت، و برای مردم مدینه حدیث می گفت. [70].
مردم مدینه در مورد امام باقر علیه السلام می گفتند: «ما جسورتر از این شخص را ندیدهایم» (که در سنین جوانی حدیث می گوید با این که سالخوردگانی وجود دارند.)
امام باقر علیه السلام از گفتار پیامبر صلی الله علیه و آله، مطالبی را برای مردم بیان می کرد. آنها می گفتند: ما دروغگو تر از این مرد را ندیدهایم، از پیامبری برای ما حدیث می گوید که او را ندیده است.
امام باقر علیه السلام وقتی شنید آنها چنین می گویند، حدیثی از پیامبر صلی الله علیه و آله، از زبان جابر بن عبدالله نقل کرد، آن گاه آنها تصدیقش کردند؛ با این که جابر (به عنوان شاگرد) نزد آن حضرت می آمد و از ایشان، دانش می آموخت. [71].
[صفحه 72]
برگرفته از کتاب نگاهی به زندگی امام باقر علیه السلام نوشته آقای محمد محمدی اشتهاردی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *