سیره عملی و رفتاری

تایید امام باقر از قیام زید

زید بن امام سجاد علیه السلام یکی از انقلابیون بزرگ تاریخ اسلام است، او بر ضد حکومت ننگین هشام بن عبدالملک (دهمین خلیفه اموی) قیام کرد. او در سال 119 یا 120 هجری، به طور مخفی وارد کوفه شد و مردم را بر ضد حکومت هشام فرا خواند و اهداف خود را برای آنها تشریح و مردم با او بیعت کردند. تعداد بیعت کنندگان را از
[صفحه 80]
ده هزار تا هشتاد هزار نوشتهاند. ولی وقتی که ماجرا به درگیری کشید، مردم بی وفای کوفه، اطراف زید را خالی کردند و تنها 500 یا 300 نفر با زید باقی ماندند. او با همین افراد اندک با سپاه دشمن تحت امارت «یوسف بن عمر ثقفی» فرماندار و عامل هشام در عراق جنگید و پس از یک نبرد بینظیر و قهرمانانه، بر اثر اصابت تیر دشمن (به سرش) سخت مجروح و بستری شد و روز بعد (جمعه سوم صفر سال 120 یا 121 ه.ق) به شهادت رسید. [80] یارانش بدن مطهر او را به طور مخفی در جایی دفن کردند، ولی جاسوسها محل دفن زید را شناسایی کرده و به حاکم عراق خبر دادند، مامورین او قبر او را نبش کرده و بدنش را از قبر بیرون آوردند، سرش را از بدنش جدا نمودند و جسد پاکش را به طور واژگونه در بازار کناسهی کوفه به دار آویختند، بدنش را مدتی طولانی (یک سال یا چهار سال) روی دار گذاشتند، سپس به فرمان طاغوت وقت (هشام یا ولید بن یزید) استخوانهای به جا ماندهی بدن آن قهرمان مخلص را از بالای دار گرفته و آتش زدند.
محل دار و سوزاندن بدن مطهر زید، در دو فرسخی روستای کفل، نزدیک کوفه و هم اکنون به صورت زیارتگاه و محل عبادت شیعیان می باشد. [81].
[صفحه 81]
گر چه امام باقر علیه السلام در عصر قیام زید نبود (زیرا امام باقر در سال 114 ه.ق به شهادت رسید، ولی قیام زید در سال 120 یا 121 ه.ق رخ داد) ولی در همان عصر قیام او را پیشبینی می کرد و تایید می نمود، در این راستا نظر شما را به چند روایت زیر جلب می کنیم:
1- سدیر صیرفی می گوید در محضر امام باقر علیه السلام بودم، زید فرزند امام سجاد علیه السلام وارد شد، امام باقر علیه السلام دست بر روی شانهی زید گذاشت و فرمود:
هذا سید بنیهاشم، اذا دعاکم فاجیبوه، و اذا استنصرکم فانصروه.
«این سرور خاندان هاشم است، هر گاه شما را دعوت کرد، او را اجابت کنید، و هر گاه از شما یاری خواست،از او یاری نمایید». [82].
2- از امام صادق علیه السلام نقل شده؛ روزی زید بن امام سجاد علیه السلام نزد برادرش امام باقر علیه السلام آمد، امام باقر علیه السلام این آیه را خواند:
یا ایها الذین آمنوا کونوا قوامین بالقسط شهداء لله:
«ای کسانی که ایمان آوردهاید نگهبان عدالت باشید، و برای خدا گواهی دهید.» (نساء / 134)
سپس به زید رو کرد و فرمود: «ای زید سوگند به خدا تو مصداق شایستهی این آیه هستی.» [83].
3- هر گاه امام باقر علیه السلام به زید می نگریست، می فرمود:
اللهم اشدد ازری بزید:
[صفحه 82]
«خدایا! پشتم را به وسیلهی زید محکم گردان.» [84].
4- روزی امام باقر علیه السلام به زید نگریست و فرمود:
هذا سید اهلبیتی و الطالب باوتارهم:
«این شخص، سرور دودمان من و خواهان خون آنها از دشمن است.»
سپس فرمود:
لقد انجبت ام ولدتک یا زید:
«ای زید! به راستی آن مادری که تو را پدید آورد، نجیب و اصیل بود.» [85].
5- امام باقر علیه السلام نقل کرد که رسول خدا صلی الله علیه و آله به امام حسین علیه السلام فرمود: «مردی از نسل تو خارج می شود که زید نام دارد، در روز قیامت او و یارانش با چهرهی بسیار نورانی و پر شکوه بر گردنهای خلایق گام می نهند و بدون حساب وارد بهشت می شوند.» [86].
علامه مجلسی، پس از تایید مقام و جلالت زید بن امام سجاد علیه السلام، می گوید: بعضی تصور می کنند قیام زید، و عدم شرکت (مستقیم) امام باقر علیه السلام در آن قیام، بیانگر مخالفت امام باقر علیه السلام با قیام زید است، این تصور پنداری بیش نیست، کنارهگیری امام باقر علیه السلام به خاطر تدبیر امور و مصالح بود. [87].
[صفحه 83]
برگرفته از کتاب نگاهی به زندگی امام باقر علیه السلام نوشته آقای محمد محمدی اشتهاردی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *